BOXING SCHEDULES

Full schedule:


July 24: Indio, California


Vergil Ortiz vs. Samuel Vargas, 10 rounds, welterweights

Shane Mosley Jr. vs. Jeremy Ramos, 8 rounds, middleweights

Seniesa Estrada vs. Jacky Calvo, 8 rounds, female junior flyweights

Hector Valdez vs. TBA, 6 rounds, bantamweights

Evan Sanchez vs. TBA, 6 rounds, welterweights

 

July 25: London (ESPN+)

Joe Joyce vs. Michael Wallisch, 10 rounds, heavyweights

Chris Bourke vs. Ramez Mahmood, 10 rounds, junior featherweights

Denzel Bentley vs. Mick Hall, 10 rounds, middleweights

Louie Lynn vs. Monty Ogilvie, 6 rounds, featherweights

 

AUGUST

Aug. 1: Brentwood, Essex, England (Sky Sports/DAZN)

Title fight: Sam Eggington vs. Ted Cheeseman, TBA, for Eggington’s IBF International junior middleweight title

Title fight: James Tennyson vs. Gavin Gwynne, TBA, for the vacant British lightweight title

Jordan Gill vs. Reece Bellotti, TBA, featherweights

Fabio Wardley vs. Simon Vallily, TBA, featherweights

Dalton Smith vs. Nathan Bennett, TBA, junior welterweights

 

Aug. 1: Uncasville, Connecticut (Showtime)

Title fight: Stephen Fulton Jr. vs. Angelo Leo, 12 rounds, for vacant WBO junior featherweight title

Tramaine Williams vs. Ra’eese Aleem, 12 rounds, WBO junior featherweight title eliminator

Joe George vs. Marcos Escudero, TBA, light heavyweights

 

Aug. 7: Brentwood, Essex, England (Sky Sports/DAZN)

Title fight: Terri Harper vs. Natasha Jonas, TBA, for Harper’s WBC and IBO junior lightweight world titles

Title fight: Chris Billam-Smith vs. Nathan Thorley, TBA, for Billam-Smith’s Commonwealth Title

Anthony Fowler vs. Adam Harper, TBA, junior middleweights

Aqib Fiaz vs. Kane Baker, TBA, lightweights

Hopey Price vs TBA, TBA, featherweights

Aug. 8: Savonlinna, Finland

Edis Tatli vs. Gianluca Ceglia, 12 rounds, for vacant European lightweight title

Jose Antonio Sanchez Romero vs. Jason Cunningham, 12 rounds, junior featherweights

 

Aug. 14: Brentwood, Essex, England (Sky Sports/DAZN)

Title fight: Felix Cash vs. Jason Welborn, TBA, for Cash’s Commonwealth Middleweight Title

Zelfa Barrett vs. Eric Donovan, 10 rounds, junior lightweights

Kieron Conway vs. Navid Mansouri, TBA, junior welterweights

Shannon Courtenay vs. Rachel Ball, TBA, junior featherweights

John Docherty vs. TBA, super middleweights

 

Aug. 14: Miami, Fla. (Telemundo)

Yomar Alamo vs. TBA, 10 Rounds, junior welterweights

Jose Soto vs. Saul Juarez, 10 Rounds, flyweights

 

Aug. 15: (ESPN/ESPN+)

Carl Frampton vs. Vahram Vardanyan, 10 rounds, junior lightweights

Michael Conlan vs. Sofiane Takoucht, 10 rounds, featherweights

Dennis McCann vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights

Troy Williamson vs. TBA, TBA, for Williamson’s IBF European junior middleweight

Paddy Donovan vs. TBA, 6 rounds, welterweights

 

Aug. 15: Uncasville, Connecticut (Showtime)

Title fight: David Benavidez vs. Roamer Alexis Angulo, 12 rounds, for Benavidez’s WBC super middleweight title

Title fight: Rolando Romero vs. Jackson Marinez, 12 rounds, for the WBA interim lightweight title

Otto Wallin vs. Travis Kauffman, 10 rounds, heavyweights

 

Aug. 15: Tulsa, Oklahoma (DAZN)

Title fight: Julio Cesar Martinez vs. McWilliams Arroyo, 12 rounds, for Martinez’s WBC World Flyweight title

Cecilia Brækhus vs. Jessica McCaskill, TBA, for Brækhus’ undisputed Welterweight championship

Israil Madrimov vs. Eric Walker, 6 rounds, junior middleweights

Shakhram Giyasov vs. Francisco Rojo, TBA, junior welterweights

Marc Castro vs. TBA, TBA, junior lightweights

Nikita Ababiy vs. TBA, TBA, middleweights

Raymond Ford vs. TBA, TBA, featherweights

 

Aug. 21: Miami, Fla. (Telemundo)

Boxeo Telemundo

 

Aug. 22: Las Vegas

Joe Smith Jr. vs. Eleider Alvarez, 10 rounds, light heavyweights

 

Aug. 22: Brentwood, Essex, England (Sky Sports Online)

Title fight: Dillian Whyte vs. Alexander Povetkin, 12 rounds, for Whyte’s WBC interim heavyweight title

Title fight: Katie Taylor vs. Delfine Persoon for Taylor’s undisputed lightweight titles

Martin Bakole vs. Sergey Kuzmin, TBA, heavyweights

Title fight: Luther Clay vs. Chris Kongo, TBA, for Clay’s WBO Global Welterweight Title

 

Aug. 28: Indio, California

Jorge Linares vs. Javier Fortuna, 10 or 12 rounds, lightweights

 

Aug. 28: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

Boxeo Telemundo

 

Aug. 29: Las Vegas (ESPN)

Title fight: Jose Ramirez vs. Viktor Postol, 12 rounds, for Ramirez’s WBO and WBC junior welterweight titles

 

SEPTEMBER

Sept. 4: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

Boxeo Telemundo

 

Sept. 19: Uncasville, Connecticut (Showtime)

Erickson Lubin vs. Terrell Gausha, 12 rounds, WBC super middleweight title eliminator

Tugstsogt Nyambayar vs. Eduardo Ramirez, 12 rounds, WBC featherweight title eliminator

Jaron Ennis vs. TBA, 10 rounds, welterweights

 

Sept. 26: Uncasville, Connecticut (Showtime/PBC PPV)

Title fight: Jermall Charlo vs. Sergiy Derevyanchenko, 12 rounds, for Charlo’s WBC middleweight title

Title fight: Jermell Charlo vs. Jeison Rosario, 12 rounds, WBC, WBA and IBF junior middleweight unification fight

Title fight: Brandon Figueroa vs. Damien Vasquez, 12 rounds, for Figueroa’s WBA “regular” junior featherweight title

Title fight: Mario Barrios vs. Ryan Karl, 12 rounds, for Barrios’ WBA “regular” junior welterweight title

Diego Magdaleno vs. Isaac Cruz, 12 rounds, IBF lightweight title eliminator

Daniel Roman vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights

 

OCTOBER

Oct. 2: Niagara Falls, N.Y. (Telemundo)

Boxeo Telemundo

 

Oct. 3: Cardiff, Wales

Lee Selby vs. George Kambosos Jr., 12 rounds, IBF lightweight eliminator

 

Oct. 9: Mexico City (Telemundo)

Boxeo Telemundo

 

October 9: Bensalem, Pa.

Xcite Fight Night

 

Oct. 10: Uncasville, Connecticut (Showtime)

Title fight: Sergey Lipinets vs. Kudratillo Abdukakhorov, 12 rounds, for the IBF interim welterweight title

Xavier Martinez vs. Claudio Marrero, TBA, junior lightweights

Malik Hawkins vs. Subriel Matias, TBA, junior welterweights

 

Oct. 16: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

Boxeo Telemundo

 

Oct. 17: Newcastle, England

Lewis Ritson vs. Miguel Vazquez, 10 rounds, junior welterweights

 

Oct. 23: Mexico City (Telemundo)

Boxeo Telemundo

 

Oct. 24: Uncasville, Connecticut (Showtime/PBC PPV)

Title fight: Gervonta Davis vs. Leo Santa Cruz, 12 rounds, for Davis’ WBA lightweight title and Santa Cruz’s WBA junior lightweight title

 

Oct. 24: Montreal

Dooly’s Boxing Series

 

NOVEMBER

Nov. 28: Uncasville, Connecticut (Showtime)

Title fight: Chris Colbert vs. Jaime Arboleda, 12 rounds, for Colbert’s WBA interim junior lightweight title

Richardson Hitchins vs. Argenis Mendez, TBA, junior welterweights

 

DECEMBER

Dec. 12: Uncasville, Connecticut (Showtime)

Title fight: Nordine Oubaali vs. Nonito Donaire, 12 rounds, for Oubaali’s WBC bantamweight title

 

Dec. 12: Montreal

Dooly’s Boxing Series